Sześć osób zostało dziś (2014-09-26) uhonorowanych nagrodami "Świadek Historii" (już w szóstej edycji) przyznawanymi przez IPN za działania na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski. W tym roku IPN uhonorował: dr. Tadeusza Borowskiego-Besztę, Edwarda Dziemianowicza (nagrodę odebrał syn Krzysztof), Mariana (pośmiertnie) i Tadeusza Kiersnowskich, Andrzeja Rybnika (Dyrektora XI LO w Białymstoku), Jana Truszkowskiego oraz Szkołę Podstawową nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży (nagrodę odebrała Dyrektor Małgorzata Pietrusewicz). Kapituła nagrody wybrała wyróżnionych spośród 39 zgłoszeń. Nagrody wręczali wiceprezes IPN dr Paweł Ukielski raz Dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk.
Tegoroczna edycja jest szczególnie ważna dla Łap, bowiem w Łapach mieszka Edward Dziemianowicz i z Łap pochodzi (i wciąż z naszym miastem jest związany) dr Tadeusz Borowski-Beszta. Przemawiając w imieniu laureatów, T. Borowski-Beszta podkreślił rolę świadków historii i potrzebę budowania miejsc pamięci. Przywołał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, jakie umieszczono na pomniku Sybiraków w Kolnie (wniesionego z inicjatywy jednego z laureatów tegorocznej nagrody): „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”. Podczas uroczystości o każdym z laureatów zaprezentowano krótką filmową prezentację.
Oto krótkie noty biograficzne naszych laureatów:
Tadeusz Borowski-Beszta – urodzony w 1934 r. w Łapach. W 1940 r. wraz z rodziną zesłany na Sybir. Syn kapitana Marcina Borowskiego-Beszty zamordowanego w Katyniu. M.?in. opisał wywózki mieszkańców i pacjentów na Syberię oraz eksterminację pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy dokonaną przez Niemców w 1941 r. Dzięki jego staraniom wzniesiono pomnik we wsi Borowskie-Wypychy, upamiętniający ofiary zbrodni w Katyniu, ale także kilka innych pomników. Współtworzył Klub Inteligencji Katolickiej w Białymstoku. T. Borowski pomaga polskim repatriantom z Kazachstanu, organizuje wyjazdy do miejsc kaźni ofiar zbrodni katyńskiej. Twórca hospicjum w Białymstoku.
Edward Dziemianowicz – urodzony w Łapach w 1923 r., od 1942 r. żołnierz AK, pseudonim „Czarny”. Po zakończeniu okupacji niemieckiej, w 1944 roku z polecenia podziemia niepodległościowego wstąpił do Milicji Obywatelskiej, a następnie pracował w Urzędzie Bezpieczeństwa. Po czterech miesiącach zdezerterował z bronią do oddziału kpt. Kazimierza Kamieńskiego "Huzara", uczestnicząc w licznych akcjach zbrojnych. W 1949 r. został aresztowany i skazany na karę 15 lat więzienia. Zwolniony po przemianach października 1956 r. w wyniku amnestii. Po 1989 r. wielokrotnie spotykał się z młodzieżą, by opowiadać o swoich losach. Działa na rzecz upamiętniania żołnierzy podziemia.
W uroczystości w imieniu Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości wzięli udział radni Sławomir Maciejewski i Roman Czepe. Ponieważ wręczenie nagrody odbywało się podczas sesji (pisaliśmy o tym wczoraj) Przewodniczący Klubu Radnych S. Maciejewski zwrócił się o przerwę w obradach. (Chodziło o ok. dwie godziny). Rada Miejska większością głosów nie zgodziła się na przerwę w obradach. W dyskusji dochodziło do kuriozalnych argumentów. Radna władzy K. Grabowska stwierdziła, że mogą w IPN nie życzyć sobie większej delegacji z Łap, skoro zaproszenia nie przysłano do Rady. Odpowiedź, że można telefonicznie upewnić się w IPN, czy wstęp jest wolny, jakoś radnej nie przekonała. Pożałowano czasu, nie chciano przedłużać sesji. Na uroczystość do białostockiego IPN, poza radnymi, przybyło jednak kilkoro mieszkańców. Nie był obecny nikt z władz Gminy Łapy. (Pozostałe gminy, mające swoich laureatów, reprezentowane były przez burmistrzów i wójtów). W imieniu Burmistrza Łap przybył rzecznik prasowy Urzędu.
Prasa o wręczeniu nagrody: http://wpolityce.pl/historia/215539-swiadek-historii-nagrody-ipn-za-upamietnianie-najnowszej-historii-polski-zobacz-zdjecia?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+wPolitycepl+(wPolityce.pl+%2F+wSumie.pl+-+Najnowsze)
http://wiadomosci.onet.pl/bialystok/wreczono-honorowe-nagrody-swiadek-historii/g0npg
Historia http://www.portal.lapy.pl/historia