2014-09-27

75 lat temu powstało Polskie Państwo Podziemne. GALERIA

Dziś obchodzimy Dzień Państwa Podziemnego. Historyczny akcent na wczorajszej sesji przygotowała młodzież z Gimnazjum nr I. Złożono kwiaty przy nowych pomnikach.
1

Przed 75 laty, na samym początku okupacji niemieckiej  i radzieckiej, w oblężonej przez Niemców Warszawie powstała konspiracyjna organizacja wojskowa Służba Zwycięstwu Polski (SZP), wkrótce przekształcona w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), podlegający Rządowi RP na uchodźstwie. W ten sposób formalnie powstało Polskie Państwo Podziemne, zachowujące ciągłość administracyjną, polityczną i wojskową Rzeczypospolitej Polskiej. Był to fenomen na skalę światową. Tajne struktury państwa nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. W 1998 r. ku pamięci Polskiego Państwa Podziemnego Sejm RP uchwalił dzień 27 września jako  Dzień Państwa Podziemnego.

Dla upamiętnienia Państwa Podziemnego młodzież z łapskiego I Gimnazjum zaprezentowała na wczorajszej sesji (2014-09-27) znakomicie przygotowaną część artystyczną. Z kolei po sesji przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej, w tym  radni Prawa i Sprawiedliwości, złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem upamiętniającym proces kpt. Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i jego towarzyszy oraz pod pomnikiem Lucjana Niemyjskiego „Krakusa”.

[Przy pomniku „Krakusa” delegacje stanęły razem do wspólnej fotografii, ponad podziałami. Może dlatego, że nie było Burmistrza W. Brzoski]. 


Więcej informacji o Polskim Państwie Podziemnym na stronie http://fundacja-ppp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=76:polskie-pastwo-podziemne&catid=38:fppp&Itemid=29


CZYTAJ TAKŻE: https://www.facebook.com/groups/844276232258395/?notif_t=group_admin

Historia http://www.portal.lapy.pl/historia

22_png.png 20_png.png 19_png.png 18_png.png 17_png.png 16_png.png 14_png.png 12_png.png 10_png.png 8_png.png