2014-11-18

Czekamy na wyniki i wyjaśnienie Urzędu

To skandal, że po dwóch dniach nie ma wyników, ani wyjaśnienia o przyczynach takiej zwłoki. Trudno się dziwić powszechnemu poirytowaniu.

Otrzymujemy bardzo wiele zapytań, dlaczego wciąż nie ma wyników. Opublikowaliśmy tyle, ile wiemy na podstawie danych z poszczególnych komisji obwodowych, spisanych z wywieszonych protokołów komisji. Wszystkie dane komisji obwodowych (z lokali wyborczych) w ciągu kilku godzin po wyborach spłynęły do Urzędu Miejskiego do Miejskiej Komisji Wyborczej. Tu służby Urzędu (nadzorowane przez Zastępcę Burmistrza K. Gołaszewskiego, odpowiedzialnego za wybory) wprowadzały dane do elektronicznego systemu Państwowej Komisji Wyborczej. Efektem wprowadzenia danych miało być wygenerowanie protokołu głosowania. Protokoły ma podpisać komisja i mają one zostać wywieszone w Urzędzie Miejskim (PKW z kolei publikuje je na swojej stronie). Dlaczego wciąż nie da się wygenerować protokołów w Urzędzie Miejskim? Nikt nie tłumaczy. Komisja Miejska jest bezradna, bowiem zależy od służb informatycznych, a te od systemu PKW. I nikt się nie tłumaczy. Jeden wielki skandal. W takiej sytuacji trudno się dziwić dość powszechnie wyrażanym obawom o fałszerstwo. Zwłaszcza w sytuacji, gdy o rozstrzygnięciu decyduje niewielka liczba głosów – jak np. w Łapach, gdy tylko około pół procenta decyduje o tym, czy będzie druga tura, czy nie. (Z głosowania wynika, że nie będzie II tury i chyba żadnych sztuczek nie będzie?). 

Przy okazji UWAGA: Nasz Portal w ostatnich tygodniach był cały czas czynny. I tak było dzisiaj. Otrzymujemy jednak sygnały, że niektórym wyświetla się na monitorze informacja, że dana strona nie istnieje ltp. Nie wykluczamy, że na skutek ogromnej ilości wejść na nasz w ostatnich Portal mogą być jakieś problemy u naszych Czytelników, ale nie blokują one strony. Gdyby była faktyczna przerwa, poinformowalibyśmy o tym na naszym profilu na Facebooku. https://www.facebook.com/portallapy?ref=profile