2015-02-03

90. rocznica nadania praw miejskich

W piątek odbyły się uroczystości związane z 90. rocznicą nadania Łapom praw miejskich. Skromne, ale podniosłe.

Głównym punktem obchodów 90-lecia praw miejskich stanowiła uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której radni przyjęli rezolucję – podziękowanie poprzednim pokoleniem, wyraz wiary w przyszłość miasta i wyrażenie woli współpracy dla dobra Ziemi Łapskiej. W obradach uczestniczyli znamienici goście, w tym Bp Tadeusz Bronakowski, Wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski, posłowie, starosta, burmistrzowie, wójtowie, radni, sołtysi. Były przemowy i okazjonalne pamiątki. Wicewojewoda przekazał grawerton z autografem Wojewody i własnym. Poseł A. Sosna przekazał pocztówkę przedstawiającą przedwojenny Białystok. Bardzo ciekawą prelekcję o działaniach na rzecz ustanowienia Łap miastem wygłosił historyk Piotr Sobieszczak. Choć nie miejsce tu nawet na krótkie jej streszczenie, to na pewno warto zachęcić do przeczytania ciekawego artykułu  P. Sobieszczaka na ten temat w ostatnim numerze „Gazety Łapskiej”. (Tytułem zachęty możemy wspomnieć, że w konsultacjach dotyczących utworzenia miasta wioski okoliczne: Łapy-Dębowina, Łapy-Szołajdy, Łapy-Pluśniaki, Łapy-Korczaki, Łapy-Kołpaki, Łapy-Łynki były przeciwne włączeniu do miasta i pozostały w gminie Poświętne, zaś Uhowo wyrażało taką wolę, ale włączone nie zostało, bo nie było drogi łączącej je z Łapami). Niestety, wykład musiał być skrócony, zresztą wszystko odbywało się w pośpiechu, aby zdążyć z zaplanowanym porządkiem. Na zakończenie odbył się piękny występ łapianki Grażyny Łapińskiej z towarzyszeniem zespołu. Po uroczystościach w Inkubatorze Przedsiębiorczości w intencji Miasta i Gminy Łapy w kościele pw. Św. Krzyża została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem Ks. Bp. Tadeusza Bronakowskiego.  

Relacja z obchodów znajduje się na stronie gminnej (link poniżej). To ważne, że te uroczystości się odbyły. Szkoda jedynie, że były tak skromne, jak również skromny był udział mieszkańców. O ważności takich uroczystości nie świadczy ilość „ważnych gości”, zwłaszcza tych, dla których udział w takich wydarzeniach wpisany jest w ich funkcję lub stanowisko, ale udział osób niefunkcyjnych, zwykłych mieszkańców, a tych było może kilkunastu. Cóż, tak ważne uroczystości 90. rocznicy przygotowuje się na wiele miesięcy wcześniej. Czy był przygotowany scenariusz obchodów? Poprzednia władza nie słynęła z umiejętności organizacji ważnych wydarzeń – tak, aby zachęcały do udziału mieszkańców. Zwykle były sztampową kalką, a mieszkańców z roku na rok na uroczystościach było coraz mniej. O tym pisaliśmy. Akademia to za mało. I nie jest sztukę wpłynąć na tych, którzy „z urzędu” wezmą udział, ale zachęcić tych, którzy pojawią się spontanicznie, z własnej woli. Czas między kadencjami z pewnością nie służył dobrej organizacji tak ważnej uroczystości. Jest nadzieja, że organizacja obchodów się zmieni, że nie będzie elitarnych spotkań przedstawicieli wszelakich władz i instytucji, ale coraz bardziej masowy udział Mieszkańców. Tak właśnie było kiedyś, zwłaszcza przed wojną, skoro sięgamy do historii.


 ZOBACZ TAKŻE:

Galeria zdjęć i informacja na stronie gminnej http://www.lapy.podlasie.pl/index.php/miasto-i-gmina/10236-o-lapach-w-90-lat-po-nadaniu-praw-miejskich

 Poniżej rezolucja Rady Miejskiej w Łapach. 

rezolucja_jpg.jpg