2015-03-02

Miasto pozbawiane drzew. GALERIA

Mieszkańcy są oburzeni wycinką drzew koło Urzędu Miejskiego. Rzezią drzew ? jak piszą. To bardzo zaskakująca decyzja, bo drzewa były całkowicie zdrowe. Dlaczego więc je wycięto?

Mieszkańcy od lat krytykują wycinkę drzew w mieście. Czasem słusznie, czasem nie. O ile niektóre decyzje wydają się uzasadnione (np. dla poprawy widoczności przy wjazdach na skrzyżowanie), a czasem zupełnie bez sensu, z powodu czyjegoś widzimisię. W poprzedniej kadencji wycięto kilka drzew przed Urzędem Miejskim od strony ulicy Sikorskiego. Po co? Dlaczego? Nikt nie tłumaczył. Wygląda tam źle, pusto, brzydko.  Słusznie to krytykowano. Teraz Mieszkańcy są poruszeni i oburzeni masową wycinką drzew za Urzędem Miejskim między USC i przy Inkubatorze Przedsiębiorczości. Kilka lub kilkanaście drzew zostało usuniętych, głównie lip. Te lipy rosły kilkadziesiąt lat. Dlaczego? Kto to wytłumaczy? Dawały tlen, zapach, cień, nektar dla pszczół itd. To życie. Otrzymaliśmy kilka sygnałów od niezadowolonych Mieszkańców w tej sprawie. Publikujemy jeden z mejli, który najtrafniej określa to, co zrobiono z drzewami:

Witam
Czytałem informacje na portalu i chcę zwrócić na coś uwagę. Rzeź drzew, jaką czyni się w Łapach jest dla mnie nie do pomyślenia. Już usunięcie ich na Sikorskiego podniosło mi ciśnienie (to chyba województwo cięło, ale gmina musiała dać na to jakieś zezwolenie jako gospodarz). A teraz powycinano w pień piękne olbrzymie drzewa za Urzędem przy tym nowym budynku. Przecież to skandal. Często tamtędy przechodzę i aż żal patrzeć. Miasto ogołaca się z nielicznych rzeczy, jakie go upiększają. Zostaje betonowa pustynia szara i brudna. I nikt o tym głośno nie mówi. Nawet Poranny, który krzyczał, gdy spółdzielnie cięły drzewa. Kto na to cięcie zezwala? Czy coś o tym wszystkim portal napisze? [Mejl nieanonimowy]

Ponieważ w ostatnim czasie tych głosów się nazbierało, czas zabrać głos. Oczekujemy wyjaśnienia ze strony Urzędu, ile drzew wycięto, jakich i dlaczego? Skoro Gmina od lat posiada już teren Inkubatora, to jaki problem było zaplanować jeden duży wspólny parking, zachowując drzewa?  Jakie są zaplanowane odsadzenia i kiedy? Czy posadzone zostaną drzewa stosunkowo duże (a to jest kosztowne), czy małe, niemające żadnego wyglądu, niekomponujące się w przestrzeni, dopóki nie urosną? I co z zasadzeniami drzew w wielu innych miejscach? Oto kilka zdjęć pozostałości z wycinki.


CZYTAJ TAKŻE: 2015-02-28. BINDUGA. Co z brudem, wandalizmem i sporem o własność? GALERIA http://www.portal.lapy.pl/aktualnosci/598,binduga-co-z-brudem-wandalizmem-i-sporem-o-wlasnosc-galeria.html

30_png.png 28_png.png 26_png.png 24_png.png 22_png.png 20_png.png 18_png.png 16_png.png 14_png.png