2014-12-04

Gmina Poświętne ma własny herb z motywem św. Marcina

To bezsprzecznie jeden z najładniejszych herbów samorządowych. Nie tylko poprzez wizerunek, ale i treść.

Od kilku miesięcy Gmina Poświętna ma swój herb. Nawiązuje on do ponad 600-letniej historii Gminy Poświętne i do postaci świętego Marcina z Tours. A ponieważ niedawno (11 listopada) było uroczyste wspomnienie tego wspaniałego biskupa, warto powiedzieć nieco więcej o nadaniu herbu. A ponieważ to Sąsiedzi naszej Gminy, warto, byśmy wiedzieli, co ów herb symbolizuje, skoro widzieć go będziemy nieraz.

 Uroczystości związane z nadaniem Gminie Poświętne herbu odbyły się 29 kwietnia 2014 r.  Tego dnia na uroczystej sesji Rady Gminy radni podjęli uchwałę o ustanowienia herbu, flagi, banneru, flagi stolikowej (proporczyka) Gminy oraz zasad ich stosowania oraz o ustanowieniu dnia 29 kwietnia Dniem Samorządu Gminy Poświętne. Po sesji insygnia Gminy Poświętne uroczyście przeniesiono do kościoła parafialnego, gdzie podczas Mszy Świętej zostały poświęcone.

 Herb zaprojektował Robert Szydlik, heraldyk z Tłuszcza. Jak wyjaśnia się na oficjalnej stronie Gminy Poświętne, herb zawiera następujące symbole: złoty korab nawiązuje do rodu Korab-Brzozowski, których gniazdem jest okolica szlachecka Brzozowo, największa i najliczniejsza na terenie współczesnej Gminy Poświętne. Płaszcz świętego Marcina (złoty o srebrnym podbiciu na dwoje przecięty ostrzem miecza) nawiązuje do patrona najstarszej parafii zlokalizowanej w Poświętnem (wcześniej Wielkogrzeby) św. Marcina z Tours. Czerwone pole tarczy jest takie same jak w herbie Korab, ale też czerwień stanowi barwę Mazowsza i Podlasia. Nawiązuje do osadnictwa na Podlasiu w XIV i XV w. szlachty mazowieckiej.

 A kim był święty Marcin z Tours? Urodził się w 316 na Węgrzech. Jest świętym katolików i prawosławnych. Jako młody rzymski legionista, widząc w Galii (Francja) zimą półnagiego żebraka, rozciął pół swej żołnierskiej opończy i oddał mu. Był katechumenem. Wystąpił z wojska, aby ofiarować się w pełni na służbę  Bogu i ludziom.  Stał się ojcem życia zakonnego we Francji. Został biskupem.  Żył bardzo skromnie. Umarł w wieku 81 lat. Jego święto obchodzone jest w wielu krajach Europy, m.in. we Francji, Niemczech, Austrii, Węgrzech, Polsce. W Poznaniu w dniu św. Marcina na ulicy Święty Marcin odbywa się coroczny festyn „Imieniny ulicy”, nawiązujący do średniowiecznych obchodów tego święta. W tym dniu jada się tam rogale świętomarcińskie oraz gęsinę. Więcej zobacz na: http://pl.wikipedia.org/wiki/Marcin_z_Tours   lub http://www.brewiarz.pl/czytelnia/swieci/11-11a.php3  


ZOBACZ TAKŻE: Informacja na stronie Gminy Poświętne o nadaniu herbu  http://www.gminaposwietne.vipserv.org/index.php?option=com_content&task=view&id=540&Itemid=1