2015-07-15

Burmistrz pisze Staroście o odpowiedzialności prawnej, a Starosta zarzuca Burmistrz brak pomocy

Starosta wytyka Burmistrz Łap, że straszy go odpowiedzialnością prawną i że nie przedstawia konkretów w sprawie pomocy szpitalowi. Burmistrz podkreśla, że to szpital powiatowy. Starosta, że głównie służy mieszkańcom Gminy Łapy i Gmina musi się dołożyć się do utrzymania szpitala.
1

Na ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu (10,07.2015) radni PiS wystąpili z propozycją przyjęcia wspólnego stanowiska (pisaliśmy o tym w osobnym artykule). Starosta uznał, że jest za wcześnie na przyjęcie wspólnego stanowiska radnych i stwierdził, że wcześniej Gmina Łapy musi się określić, jakiej udzieli pomocy, skoro chęć udzielenia pomocy deklaruje. Wygląda na to, że nie tylko nie doszło do poważnych rozmów w sprawie szpitala, na których by omawiano konkretne formy pomocy i współpracy, a już pojawiło się spore napięcie miedzy Starostą a Burmistrz. Oto fragmenty wypowiedzi Starosty A. Pełkowskiego z ostatniej sesji.

 (..) „Ostatnie spotkanie w Łapach (30.06.2015) było jak polowanie na zwierzę z nagonką. Zwierzęciem był starosta i dyrektor, a pozostali przyjmowali rolę myśliwych i nagonki. To było stawianie na baczność: proszę przedstawić plan, proszę zrobić, a jak to zaakceptujemy, to może w przyszłości finansowo pomożemy. Władze Łap muszą się określić w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy. Musi być wyjaśnione, czy władze Łap chcą z nami prowadzić szpital czterooddziałowy, czy też nie i wtedy mamy wolną rękę. Jeśli Gmina się nie zaangażuje, to powiat będzie decydował, w jakim kierunku prowadzić szpital i jakie oddziały pozostaną. (…) Zadaniem powiatu jest umożliwienie dostępu do świadczeń medycznym, a nie ma powiat obowiązku prowadzenia szpitala. Jeśli gmina chce utrzymania deficytowych oddziałów, to musi się dokładać do utrzymania oddziałów, bo szpital służy 30 tys. mieszkańcom, a powiat liczy 144 tysiące”.

Po tej wypowiedzi (naturalnie znacznie dłuższej) Starosta rozdał radnym pismo, które publikujemy poniżej, w którym odniósł się do pisma Burmistrz U. Jabłońskiej i Przewodniczącego Rady Miejskiej S. Maciejewskiego z dnia 1.07.2015. Starosta raz jeszcze zwrócił się do radnych, aby na razie nie przyjmowali stanowiska zaproponowanego przez radnych PiS. Zapowiedział też, że we wtorek (14.07.2015) Zarząd Powiatu najprawdopodobniej postanowi, aby zwrócić się do Gminy Łapy o współfinansowanie szpitala, a więc propozycji zawartej w przekazanym radnym piśmie (zob. poniżej). Z przyjęciem propozycji przez Zarząd zapewne nie będzie żadnych problemów, bo w czasie przerwy w obradach radni koalicji przyznali, że właśnie takie stanowisko mieli już przygotowano kilka tygodni temu i nawet zbierali pod nim podpisy, lecz  ostatnie wydarzenia zmusiły Starostę do przedstawienia propozycji na sesji jeszcze przed posiedzeniem Zarządu. 

W związku z nieprzyjęciem (niegłosowaniem) stanowiska przez Radę Powiatu, Radni PiS złożyli na sesji swoje stanowisko (jako stanowisko Klubu) i wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej (odbędzie się 17.07.2015), postulując, aby sesja odbyła się z udziałem przedstawicieli NFZ, Wojewody, władz Gminy Łapy i gmin sąsiednich. Być może już na sesji nadzwyczajnej (w dniu 17 lipca) dowiemy się, jaka jest reakcja łapskiego samorządu na propozycje Zarządu Powiatu. Choćby wstępna reakcja, bo, oczywiście, konkretów nie powinno się negocjować publiczne. Najważniejsze, aby doszło do poważnych rozmów, a więc rozmów o konkretach. Ping pong na pisma w tym wypadku może tylko zaognić sytuację, a i tak trzeba rozmawiać. Temat nie jest łatwy, ale tym bardziej trzeba unikać złych emocji, jeśli naprawdę chce się drugą stronę do czegoś przekonać. Za wcześnie jest, aby odnosić się do szczegółów propozycji Starosty, ale jedno jest pewne: nie można w tej sprawie stosować uników i niedopowiedzeń, bo ofiarą stanie się szpital. Trzeba rozmawiać. Szkoda, że o konkretach mówi się już po likwidacji oddziału. Może wcześniejsze negocjacje spowodowałyby, że nie doszłoby do likwidacji oddziału? Ale może nie wszystko jest jeszcze stracone? 

Pismo Burmistrz U. Jabłońskiej i Przewodniczącego Rady Miejskiej S. Maciejewskiego z dnia 1.07.2015. Tutaj

Poniżej pismo Starosty A. Pełkowskiego: 

1a_png.png 2a_png.png 3_png.png 4_png.png 5_png.png 6_png.png 7_png.png pismo_um_png.png